Hooks - Horogra akaszt!

Ha fontos neked, hogy kézzel, egyedi, újrahasznosított anyagokból készül, ha lázba hoz a fonalak tapintása, rabul ejt a színek kavalkádja, ha valami különlegesre vágysz... Ugyanilyen színesen válogatom össze mindazt, ami egy nőt igazán érdekel!

Nyakunkon a felvételi! 2021. január 23.
10 + 1 gyakorlati tanács a középiskolai felvételihez

20210119_210131.jpg

 

Szeptember óta hallod a suliban a tanáraidtól, a családban a szüleidtől, hogy ez az év mennyire fontos, hiszen januárban felvételizel… Tetted is a dolgod, megoldottad az előző évek felvételi feladatsorait az iskolai előkészítőn vagy épp a kiszemelt gimnázium online terében, miközben lelkiismeretesen készültél az iskolában egyik óráról a másikra, és szorgalmasan átismételted az eddig tanultakat.

A középiskolai felvételi napja pedig már tényleg csupán egy karnyújtásnyira van...

Magyartanárként idén már sokadik éve éltem túl újra a nyolcadikosaimmal ezt a néhány hónapot, így az elmúlt évek tapasztalatából okulva néhány tanáccsal segítenélek. Hidd el, egy hét múlva ilyenkor már megkönnyebbülten gondolsz vissza erre a szombatra, néhány hónap múlva pedig jóízűen anekdotázva fogod az osztálytársakkal, barátokkal felemlegetni ezt az időszakot! 

Nem a felkészüléssel kapcsolatban segítelek. Azt te már megtetted, és segítettek mások. Ez csupán egy gyakorlati összefoglaló, hogy összeszedettebb és nyugodtabb legyél 23-án, szombaton.

 

20190112_131303.jpg

 

  1. A felvételi előtti este már ne gyakorolj! Ne írogassatok egymásnak az osztálytársakkal, ne versenyezzetek, hogy ki izgul jobban! Inkább készülj elő, hogy másnap ne legyen kapkodós a reggeled. Döntsd el, milyen ruhát veszel fel (legyen kényelmes), nézd át a tolltartód (több toll, ceruza, körző, radír, vonalzó), készítsd ki az órád (telefon használata még ilyen célból sem megengedett), állítsd össze a tízóraidat, amit a két írásbeli közti szünetben szívesen fogyasztanál, készíthetsz egy kis nasit is (keksz, müzli szelet, szőlőcukor, csoki, de ne ess túlzásba, ne vidd el a fél boltot). Mindenképp legyen nálad víz és papírzsebkendő! Készítsd elő az igazolványodat (személyi vagy diákigazolvány), hiszen szükséged lesz rá! Vegyél egy forró fürdőt, és időben pihenj le! Egy pihentető alvásnál semmi sem lehet jobb hatással az agyadra! Célszerű egy kicsit logisztikázni, a szüleiddel megbeszélheted, mennyi idő szükséges, hogy kényelmesen megérkezz a helyszínre, figyelembe véve az esetleges forgalmi fennakadásokat is. Ha jót tesz a lelkednek, vidd magaddal a szerencsehozó kis kabalád. 

20190112_142702.jpg 

  1. Nem kell hajnalban felkelned, de ne is centizz az idővel! Reggel egy frissítő zuhanyzáson és a reggelizésen kívül túl sok tennivalód nincs. Az izgalom hatással lehet a szervezetünkre, így ezen a reggelen kerüljük a tejes dolgokat, nehogy megártsanak, elvonva a figyelmet a feladatról. Inkább könnyű reggelit fogyassz!

 

  1. 10 órakor kezdődik az írásbeli, ezért előtte legalább fél órával érj az általad megjelölt gimnáziumba! Ha izgulós típus vagy, akár hamarabb is ott lehetsz. Nézd meg, melyik terembe osztottak be, regisztrálj, menj el mosdóba! Miután megmutatták a helyedet, ülj le, nézz körül! Mindenki izgatott élete első felvételijén, ez egy új, nem megszokott élethelyzet, életed első komoly próbatétele, ezért természetes, hogy izgulsz kicsit! Idén a szüleid csak a bejáratig kísérhetnek, így legalább a frusztráló tömeg sem zavar majd.

 

  1. A magyar és a matematika feladatsor megírására 45-45 perced van. A fedőlap kitöltése (név, születési dátum) az első „bemelegítő” feladat. Már itt felhívják a figyelmed arra, hogy tollal dolgozz, csak azt veszik figyelembe. Ne kezdj hozzá a ceruzával történő kitöltéshez, egész biztosan nem lesz időd tollal átírni az egészet! Legyen a tollad golyóstoll, ne folyjon a tinta, s ha a kék színt választod, akkor szépen látszik, mely feladatoknál vannak még hiányosságok. Sokan szeretik a fekete tintát, de az szinte egybeolvad a nyomtatással.

 

  1. Fontos, hogy ne ess neki a feladatoknak! Koncentráltan, kapkodás nélkül olvasd el a kérdéseket, ha szükséges, akkor többször is! Értelmezd, gondold át, hogy mire kíváncsiak a feladat összeállítói. A feladatok egytől egyig egy kereten belül helyezkednek el. A kereten kívül készíthetsz minimális jegyzetet, részmegoldásokat, de ne itt add meg a válaszaidat, hanem a keretben dolgozz!

 

  1. Nem szükséges sorrendben haladnod! Ha úgy érzed, hogy egy-egy feladat kifog rajtad, jelöld meg ceruzával, nehogy elfelejtsd megoldani és menj tovább a többire! Gondold át a válaszod, hogy ne legyenek felesleges áthúzgálások, javítgatások. Elég egy vonallal áthúzni, nem pedig átfirkálni, satírozni, hogy még a lap is átszakadjon. Ha áthúztad, azt már nem veszik figyelembe. Minden feladatnál meghatározzák, milyen módon várják a megoldást. Ha azt kérik, hogy karikázd be, akkor ne aláhúzás legyen, és ez fordítva is igaz…

 hls-logo_transparent-2000px.png

  1. A szövegértésnél átnézheted a szöveghez kapcsolódó kérdéseket, így már olvasás közben koncentrálhatsz a lényegre. Ceruzával karikázd be, húzd alá a számodra fontos információkat, hogy ne kelljen kétségbeesve átolvasni minden kérdésnél újra és újra az egész szöveget és keresgélni, hogy hol is volt arról szó. A szöveg elolvasása után minden egyes kérdésre külön-külön koncentrálj, akár többször is olvasd el, mert gyakran becsapósak. Azt hiszed, hogy anélkül is tudod a választ, hogy megkeresnéd, de lehet, hogy rosszul emlékszel, ezért győződj meg válaszod helyességéről a szövegben is. 

 

  1. Figyelj arra, hogy a fogalmazás 10 pontot ér, a kidolgozására legalább 10-15 percet szánj! Nem rendelkezik mindenki írói vénával, tőled sem ezt várják. Ne akarj extra történettel előállni, mert abba belebonyolódhatsz! A félév során már rengeteg fogalmazást írtál célirányosan, az értékelési szempontoknak megfelelően, az izgalom hevében azonban előfordulhat, hogy figyelmen kívül hagysz valamit. Ezért ellenőrizd, hogy megfelelő-e a terjedelem (10-12 mondat esetében, legalább 10, de 12-nél nem több), látható-e a hármas tagolás (bevezetés, tárgyalás, befejezés), megtalálható-e a megfelelő számú érv és ellenérv. Nézd át helyesírási szempontból, lassan, figyelmesen átolvasva! Nagyon könnyű pontlevonást elérni csupán figyelmetlenségből, s tapasztalatom szerint a diákok jelentős része az ékezetek és a mondatközi és mondatvégi írásjelek elhagyása miatt veszít pontot. Fontos, hogy olvasható legyen, s ha javításra kerül sor, itt is a már említett módon, egy vonallal áthúzva tedd. Semmiképp ne lógj ki a keretből! Ez itt különösen fontos, pontlevonás jár érte!

     

    egzaminueypcqgwo9urlynn.gif
  2. Az utolsó 2-3 percben nézd át a feladatlapot! Ne javíts bele, sokan ilyenkor rontják el a közel egy órás munkájukat. Azért nézd át, hogy ne legyen megoldatlan feladat, ne legyen ceruzával írt válasz. Olvasd át a fogalmazásod is elejétől a végéig, ne legyenek lehagyott ékezetek, kihagyott vesszők, pontok, kérdőjelek.

  3. A 15 perces szünetben ne idegesítsd magad azzal, hogy ki mit írt ehhez vagy ahhoz a feladathoz. Inkább menj el mosdóba, egyél egy falatot, esetleg nyugtasd meg az izguló szüleidet. Szünet után, a matematika feladatlap írásakor ugyanazokra a dolgokra kell figyelni, amire a magyarnál: olvashatóság, feladatok többszöri elolvasása a legpontosabb megértés érdekében, átgondolt válaszadás, megfelelő javítás, beadás előtti áttekintés. Itt nem okoskodok, hiszen nem tanítom a tantárgyat. A matematikánál a legtöbben kevésnek érzik a 45 percet. Írj le tollal minden számítást, hiszen részpontokat is adnak! A rossz megoldásokért nem jár pontlevonás, de ha a válaszaid egy-egy része mégis jó, akkor már az is ér valamit. A matematika feladatok egy részében indoklást kérnek, vagy az egész számítási folyamat levezetését. Nem mindig elég a megoldás, erre is figyelj!

...és kész is vagy! Elröppen ez a hetek, hónapok óta rettegett 2 óra egy pillanat alatt. Egész biztosan tűkön ülve várod majd a délutánt, amikor mindenki számára elérhetővé teszik a megoldásokat. Sokan nem is emlékeznek arra, hogy milyen választ adtak meg egy-egy feladatnál, ne ess kétségbe te sem! Szorítok Neked!

Végül pedig egy rövid utóirat a szülőknek:

Nehéz időszakot élt meg gyermekünk az elmúlt néhány hónapban. Nem elég a kamaszlét gyötrő hétköznapjaival megküzdenie, hanem ilyen akadályok is az útjába állnak, mint a felvételi vizsga. Segítsük őt ezen az úton kedvességgel, megértéssel! Teremtsünk meg az otthoni nyugalmat, beszélgessünk, támogassuk és biztassuk! A felvételi napján egy kapkodós reggel rossz hatással lehet a teljesítményére is, ezért legyünk segítői az előkészületekben. Kisebb náthával megírható a feladatsor, bár egy kicsit kellemetlen, de  egy lázas, beteg gyermek nem tud megfelelően koncentrálni. Idén a járvenyhelyzet miatt két pótnapot jelöltek ki. Gyógyítgassuk, teáztassuk, hogy megerősödjön! Az írásbeli befejeztével ne kérdezgessük, úgyis dőlni fognak belőle a szavak egy idő után. Inkább ölelgessük, szeretgessük gyermekünket. Bár étterembe nem tudunk menni, de egy alkalmi terítékkel ünnepivé varázsolhatjuk az ebédet, és ezt a fontos napot. Ha nem akarja megnézni a megoldásokat, ne erőltessük! Látnia és éreznie kell, hogy büszkék vagyunk rá, bárhogyan teljesített!

Az alábbi linken olvasható a középfokú írásbeli vizsga hivatalos tájékoztatója:

https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/tajekoztato_felvetelizoknek/kozepfoku_beiskolazas_rendje

 

 

http://sp2wschowa.pl/nowa/index.php/component/icagenda/176-konkurs-przedmiotowy-z-jezyka-polskiego?Itemid=101&date=2018-05-12-00-00

http://hacklearning.org/

http://www.yizhi8.com/N/99059.html

A bejegyzés trackback címe:

https://hooks.blog.hu/api/trackback/id/tr1314559506

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hooks - Horogra akaszt!

Alapvetően 100% handmade táskákat, ékszereket és egyéb kiegészítőket készítek. Elsősorban a horgolás, a design, az alkotás öröme témakörén belül, de általános iskolai tanárként helyet kap a stresszoldás, relaxáció, iskolai problémák, gyerekprogramok, pedagógia, nőként pedig a szépségápolás, énidő, háztartás, környezetvédelem... Minden, ami egy nőt, anyát, feleséget érdekli!

Friss topikok

süti beállítások módosítása